Rozważna, czy romantyczna? Czyli branża ślubna w liczbach.
Zaktualizowano: 12 kwi 2021
W dzisiejszym poście stawiamy na fakty, czyli branża ślubna w liczbach.
Jaki dzień wybierają pary młode na ślub?
Ile statystycznie wydają narzeczeni na uroczystość?
Czy wiesz, że organizacja ślubu i przyjęcia weselnego jest na 7. miejscu najbardziej stresujących wydarzeń w życiu?

Branża ślubna w Polsce ma się dobrze. Jesteśmy w czołówce krajów na Świecie, które wydają najwięcej pieniędzy na uroczystość zaślubin i przyjęcie weselne. W Polsce dzień ślubu i wesela kojarzy nam się uroczyście i miło. To moment, w którym dwie zakochane osoby mówią sobie "tak, chcę być z Tobą do końca życia". To wielkie przeżycie zarówno dla narzeczonych,rodziców, jak i przybyłych gości. Wielu chwilom tego dnia towarzyszom wielkie emocje i wzruszenia.
Chcemy takich chwil i szykujemy się do nich miesiącami, dlatego w takich momentach nie myślimy o oszczędnościach. Jak zaplalować budżet wesela i zrealizować plan zgodnie z założeniami?
Jak wiele czasu potrzebują pary młode na przygotowanie wesla? Te kwestie często zadają sobie nie tylko narzeczeni, ale także najbliższa rodzina i zaproszeni goście. Zatem....
Przed uroczystością
Ok. 25% narzeczonych rezerwuje termin wesela wcześniej niż rok przed wydarzeniem.

Gdy już wiemy, z jakim wyprzedzeniem chcemy zarezerwować termin ślubu
i wesela, trzeba wybrać miejsce i sprawdzić dostępność terminów. Wybór miejsca ceremonii i przyjęcia weselnego to jedne z najważniejszych decyzji.
W bardzo popularnych lokalizacjach bywa ciężko z terminami, dlatego już ponad 20% przyjęć weselnych odbywa się poza sobotą. Najczęściej wybierane sa piątki (14%), na wybór dni między poniedziałkiem a czwartkiem decyduje się ok. 5% nowożeńców. Najmniej popularna jest niedziela (1%).
Jeśli chodzi o miejsca na przyjęcia weselna to można powiedzieć, że ogranicza nas wyobraźnia. Zwyczajowo ślub i przyjęcie weslne odbywają się w miejscu, skąd pochodzi panna młoda, ale co raz więcej osób decyduje się na organizację ślubu i wesela w zupełnie innej lokalizacji. W Polsce funkcjonuje obecnie ok. 7000 obiektów weselnych. Ponad połowa par organizuje swoje wesele na standardowej sali weselnej, jednak już prawie co trzecia wybiera restaurację lub hotel.

Polacy lubią duże wesela. Przyjęcia z liczbą gości przekraczającą 100, szczególnie na obszarach wiejskich, stanowią ponad 75% wszystkich uroczystości weselnych.
Zakwaterowanie i transfery
62% par młodych zapewnia swoim gościom nocleg. Transfer gości z miejsca ceremonii na miejsce przyjęcia i z wesela do domów to już niemalże standard.

W przypadku fotografów i kamerzystów wybór par młodych rozkłada się następująco:
97% wybiera fotografa
57% wybiera kamerzystę
5% nowożeńców planuje sesję ślubną za granicą
Zespół czy DJ/Wodzirej?
Częstym dylematem, przed którym staje para młoda jest wybór pomiędzy zespołem weselnym, a współpracą DJ-em i/lub wodzirejem. Ok. 52% par młodych wybiera DJ-a. Na zespół weselny decyduje się ok. 46% nowożeńców.
Po weselu
Tak, wydatki często nie kończą się na uroczystości weselnej. Prawie 46% par młodych organizuje poprawiny.
Kolejnym z punktów poweselnego kosztorysu jest podróż poślubna. Wybiera się w nią ok 61% nowożeńców, w tym 54% za granicę, a 7% w Polsce.
Temat wydatków weselnych jest długi, szeroki i głęboki, niczym kieszeń milionera. Ile zatem wydają pary młode na organizację wesela?

70% organizowanych uroczystości dysponuje budżetem w przedziale 41 000 zł- 80 000 zł.
Powyższe liczby to tylko wierzchołek góry lodowej. Organizacja wymarzonego przyjęcia nie jest łatwa. Większość nowożeńców nie ma doświadczenia w plnowaniu i realizowaniu tak dużych imprez i nie zna branży śubnej. Przy tak dużej ilości informacji i inspiracji, które zalewają internet, wiele osób nie radzi sobie z ilością zadań i często rezygnuje, jak się później okazuje, ze swoich wymarzonych rozwiązań.

Swoje wizje trzeba połączyć z pomysłami przyszłego współmałżonka, co bywa bardzo trudne i męczące.
Często para młoda odczuwa presję, że jest to dzień, który już się nie powtórzy, więc chcą, aby było idealnie.
Dodatkowym obciążeniem dla przyszłych małżonków może być odmienne od ich, bardziej tradycyjne, podejście rodziców.
Z pomocą konsultant ślubny
Jak nie zwariować i cieszyć się przygotowaniami i dniem uroczystości? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Realizacja takiego przedsięwzięcia to setki decyzji do podjęcia, godziny wizyt w różnych lokalizacjach, dziesiątki spotkań i telefonow z podwykonawcami.
Jak znaleźć najlepszych podwykonawców? Jak zmieścić się w budżecie? Jak zaplanować zadania, aby ze wszystkim wyrobić się we właściwym czasie? Nie jest to niemożliwe, ale przede wszystkim warto pamiętać, że taki czas już się nie powtórzy.
Pozdrawiamy!
Zespół Mucha Nie Siada Event&Wedding Planners
Źródło: Opracowanie własne. Dane statystyczne pochodzą z Raportu ślubnego 2019. Oczekiwania i wydatki par młodych, zrealizowanego dla Wedding.pl.